Po co nam nowe umiejętności?

Czy zakończyłeś swoją edukację na poziomie szkoły średniej? A może wybrałeś się na studia? Bez względu na to, czy już się nie uczysz, czy może dopiero jesteś w połowie swojej szkolnej ścieżki, na pewno nie raz przewijała się u Ciebie myśl, że kiedyś nastanie ten dzień, w którym zupełnie nie będziesz już musiał się uczyć. Tymczasem nauka jest nieodłącznym elementem życia i musimy cały czas ją praktykować.

Mózg nie może nie myśleć


Nasz mózg jest skonstruowany w sposób, który jest dla nas optymalny. Cały czas przetwarza dane i bodźce, które odbieramy wszystkimi zmysłami. Jednocześnie jest zaprojektowany tak, aby te informacje przechowywać. Ćwiczenie pamięci czy nauka nowych umiejętności nie sprawia tylko, że rozwijamy się w konkretną stronę, ale także pomaga nam rozwijać nasz mózg i utrzymywać go na stałym poziomi możliwości. Nieużywane organy potrafią zacząć zanikać i to samo tyczy się mózgu, a w zasadzie jego sprawności. Nasza niećwiczona pamięć może z czasem stać się dużo mniej wydajna, a zaprzestanie nauki doprowadzić do całkowitej niemożliwości nauczenia się czegoś nowego.

Wiele umiejętności nam się przyda


Umiejętność to nie to samo, co wiedza. Wiedza to suche fakty i teoria, a umiejętności to potrafienie wprowadzenia wiedzy w życie. Umiejętności są najróżniejsze i większość z nich przydaje się konkretnym grupom zawodowym czy osobom prowadzącym specyficzny tryb życia. Jednak są i takie, które mogą przydać się absolutnie każdemu, na przykład mnożenie przez siebie sporych liczb albo pisanie tak samo porządnie oboma dłońmi. Choć dziś może wydawać Ci się zupełnie zbędne nabywanie tych umiejętności, mogą nam one znacznie ułatwić życie, a my z czasem zaczniemy używać ich intuicyjnie, bez potrzeby zastanawiania się, czy w ogóle opłaca się ich spróbować.

Jak zacząć się uczyć?


Zastanów się dokładnie, czy jest coś, co zawsze chciałeś umieć albo co wydawało Ci się wyjątkowo przydatne. Spisz wszystko to, co przyjdzie Ci do głowy, bez względu na to, jak głupie czy niepotrzebne Ci się wyda. A potem zdecyduj, już na spokojnie i z otwartą głową, co realnie przyda Ci się w przyszłości, a co byłoby tylko przyjemną zabawą. A potem weź się do pracy. Czas, który musimy poświęcić, aby zdobyć wszystkie takie umiejętności, jest zależny od ich skomplikowania i naszego zapału, ważne jest jednak, aby się nie zniechęcać i w jakiś sposób dokumentować swój progres tak, abyśmy byli w stanie śledzić swoje postępy i na ich podstawie budować poczucie o sensowności danych ćwiczeń.