Jak nauczyć się przemawiać publicznie?

Jako początkujący mówca publiczny, albo gdy masz to robić po raz pierwszy, możesz odczuwać straszliwy strach na samą myśl o staniu przed tłumem. Twoje nogi się trzęsą. Twoje ręce drżą. Twoje gardło wysycha. Twój język wiotczeje. Twój umysł staje się pusty. Prawdopodobnie czujesz trochę mdłości.

Publiczne przemawianie – czy każdy może się nauczyć?

Naprawdę, wolałbyś umrzeć niż tam być, ponieważ wydaje się, że to jedyna ulga. Dobrą wiadomością jest to, że nie jesteś sam w swoim strachu. Większość mówców publicznych była przerażona, kiedy zaczynali. Po prostu wytrwali i nauczyli się przezwyciężać strach. Ty również możesz.

Naucz się przyciągać tłumy, zanim cię wybuczą

Możesz to zrobić z powodzeniem, poznając członków swojej publiczności. Dowiedz się o tych, którzy przyszli cię posłuchać. Być może będziesz musiał przeprowadzić trochę badań, aby poznać ich średni wiek, wykształcenie lub poziom świadomości tematu, który wybrałeś do swojej mowy i tak dalej. Ważna jest również ocena ich nastroju.
Zrozum, jaką wiadomość chcą, abyś dostarczył.

Dowiedz się, jak najlepiej spakować tę wiadomość w swojej mowie. Zaprojektuj swoją przemowę tak, aby odpowiadała poziomowi i nastrojowi słuchaczy. Wybierz najbardziej odpowiednie słowa i wyrażenia. Pomyśl o odpowiedniej mowie ciała, aby wzmocnić swoją mowę. Nawiąż i utrzymuj kontakt wzrokowy z publicznością. Jeśli to zrobisz, ludzie będą zwracać większą uwagę na twoją mowę. Przeplataj go kilkoma pikantnymi lub humorystycznymi anegdotami, aby było interesujące. Pamiętaj, że jeśli tłum myśli, że jesteś nudziarzem, możesz usłyszeć, jak chrapie. W pewnych okolicznościach zachęcanie publiczności do udziału w zabawie pomoże pokonać nudę.

Organizacja mowy publicznej

Skuteczne przemówienia są zawsze bardzo dobrze zorganizowane. Musisz mieć chwytliwy początek, informacyjny środek i stymulujące zakończenie. Początek twojego przemówienia powinien być taki, aby przykuć uwagę słuchaczy. Pamiętaj, że zakończenie zadecyduje o stopniu sukcesu Twojego wystąpienia. Jednak większość twojej mowy leży w ciele, w środku, gdzie prezentowane są główne punkty i podpunkty. Na koniec krótkie podsumowanie przemówienia będzie musiało je zakończyć.

Koniec jest tak samo ważny jak początek, ponieważ jest tym, co tłumy zabierają ze sobą do domu, gdy odchodzą.

Przygotowanie się do przemawiania publicznego

Zapisywanie przemówienia, poprawianie go w sposób zadowalający, systematyczne powtarzanie go i wygłaszanie go przed lustrem lub wyimaginowanym tłumem to tylko niektóre z kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić sobie sukces jako mówca publiczny.

Im lepiej jesteś przygotowany ze swoją mową; tym większe będą Twoje szanse na odważne zmierzenie się z publicznością. Pomoże Ci również wygłosić bardziej efektywne i imponujące przemówienie.
Wykonaj odpowiednią pracę na ziemi i uzbrój się w odpowiednie przygotowanie.

Im lepiej jesteś przygotowany, tym więcej pewności siebie i mniej strachu będziesz mieć. Będziesz mógł stanąć przed dużą publicznością i oczarować ją dobrze wyćwiczonym przemówieniem. Otrzymasz nagrodę za swoją pracę, gdy wstaną, będą klaskać i klaskać.

Więcej artykułów o podobnej tematyce, znajdziesz w serwisie https://www.polityka24.pl/ – ekonomia, społeczeństwo, polityka.