ERASMUS W ZELOWIE

    W dniach 4-9 czerwca 2018 odbyło się II spotkanie projektowe programu ERASMUS+. Na spotkaniu gościliśmy delegacje z trzech krajów: Holandii, Czech i Niemiec. W ramach realizowanego projektu  Elastic-Innovation through the textile industry in the past, present and future uczniowie z wymienionych krajów przeprowadzają badania związane z historią, teraźniejszością i przyszłością przemysłu tekstylnego. Podczas wizyty w Zelowie uczniowie wraz z ich opiekunami aktywnie uczestniczyli w różnych zadaniach przygotowanych przez gospodarzy.  Program spotkania zawierał wiele ciekawych punktów, w tym wizytę w Urzędzie Miasta i oficjalne przywitanie młodzieży przez Panią Burmistrz Urszulę Świerczyńską Po przywitaniu delegacje miały okazję wysłuchać prezentacji o Zelowie przygotowanej przez panią Olenę Krawczuk-Chojnacką. Po wizycie w urzędzie odbyła się wycieczka prezentująca najbardziej rozpoznawalne  miejsca w Zelowie. Tego samego dnia w ramach integracji młodzieży odbyło się ognisko przy szkole.

    Kolejnego dnia  miała miejsce wycieczka do Łodzi, w której zwiedziliśmy Centralne Muzeum Włókiennictwa, Pałac Poznańskich, Manufakturę, ulicę Piotrkowską oraz Księży Młyn.

    W czwartek nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wizyty w  szkolnej  Izbie Pamięci, gdzie przedstawiono prezentację  o Zelowie oraz wygłoszono wykład o przemyśle tekstylnym. Po prezentacjach młodzież  zebrała się  w auli , gdzie odbywało się spotkanie projektowe, na którym dyskutowano nad dalszym rozwojem projektu. Uczniowie mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami, dokonaniami oraz przedyskutować problemy, jakie napotkali w czasie realizacji projektu. Opiekunowie  grup przedyskutowali realizację projektu, zaplanowali dalsze działania. Po ciężkim dniu pracy nadszedł czas na relaks, którym był maraton filmowy oczywiście z filmami o tematyce włókienniczej, np. „The Promised Land”  Andrzeja Wajdy.

    W piątek rozpoczęliśmy nasze spotkanie od wizyty w lokalnej fabryce TZMO –Tkalnie Zelów, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób obecnie funkcjonuje przemysł tekstylny w gminie Zelów. W trakcie powrotu do szkoły zwiedziliśmy ulicę Kościuszki, gdzie w szczególności skupiliśmy naszą uwagę na starych zabytkowych domach tkaczy zelowskich. Po dotarciu do szkoły opiekunowie pracowali nad dalszą formą projektu, natomiast uczniowie udali się na miejską grę o Zelowie. Gra polegała na udzieleniu odpowiedzi, które dotyczyły przemysłu tekstylnego na terenie Zelowa oraz innych znaczących faktów dotyczących tego miasta. Uczniowie uzyskiwali odpowiedzi od napotkanych mieszkańców Zelowa. Po zakończeniu gry miejskiej udaliśmy się do pani Magdaleny Pejgi, która jest zelowską artystką  tworzącą swoje dzieła ze szkła. To spotkanie pokazało młodzieży miejsce, które niegdyś było prywatną fabryką tekstylną, a obecnie pracownią artystyczną  przy ulicy Piotrkowskiej.

    Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się  w listopadzie  wValasske Klobouky, w Czechach.