I MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE PROJEKTOWE ERASMUS+

  

W ramach projektu ERASMUS+ ( Neuenhaus, 03.11.2017 - 08.11.2017 ) Elastic – innovation through the textile industry in the past, presence and future w dniu 3 listopada o godzinie 6 rano grupa młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie w składzie: Piotr Karolczyk, Jakub Marynowski, Klaudia Cieniewska, Aleksandra Pokorska, Weronika Łabencka pod opieką pani Kamili Boczkiewicz oraz Marty Świerczyńskiej wyjechała na I międzynarodowe spotkanie projektowe do Niemiec. Uczniowie dotarli do Neuenhaus o godzinie 19.30, po zapoznaniu się z goszczącymi ich rodzinami udali się z nimi do ich domów.

     Kolejnego dnia wcześnie rano wszystkie grupy z 4 krajów:  Polski, Niemiec, Holandii oraz Czech udały się do Nordhorn, miasteczka oddalonego o 10 km od Neuenhaus. Tam mieliśmy okazję zwiedzić miejsca dawnych fabryk produkujących tekstylia, w tym Nino, Povel i Rawe. W miejscu fabryki Nino, gdzie obecnie znajduje się muzeum tekstylne, lokalna prasa uwieczniła nasze spotkanie artykułem ze zdjęciami. Zaprezentowaliśmy się w strojach, które uszyte były z materiałów powstałych w tejże fabryce. Następnie udaliśmy się do miejsc, gdzie kiedyś znajdowały się fabryki Povel i Rawe. Obecnie znajduje się tam między innymi ośrodek dla osób niepełnosprawnych oraz prywatne gabinety stomatologiczne. Kolejnym punktem zwiedzania było Povel - muzeum, w którym mogliśmy zobaczyć krosna oraz inne maszyny wykorzystywane w przemyśle tekstylnym.  Po całodziennym zwiedzaniu uczniowie mieli okazję lepiej się poznać z pozostałymi uczestnikami na wspólnej kolacji oraz podczas wyprawy na łodzi wokół miasta. 

    Następnego dnia udaliśmy się do Holandii, do Almelo, skąd tylko, pokonując  kilka przesiadek,  dotarliśmy pociągiem do Amsterdamu. Zobaczyliśmy tam muzeum miasta oraz płynęliśmy głównymi kanałami. Po kilku godzinach zwiedzania uczniowie mieli okazję poznać  Amsterdam  na własną rękę, co z pewnością było dla nich bardzo fascynujące. Nikt nie narzekał oczywiście na zmęczenie.

    Kolejny dzień spotkania to również wizyta w Holandii, w mieście Almelo, w którym mieliśmy przyjemność obejrzeć szkolę Het Erasmus. Wywarła ona ogromne wrażenie na nas wszystkich, gdyż wyposażenie tej szkoły przerosło nasze oczekiwania. W czasie tej wizyty uczestniczyliśmy w wykładzie dotyczącym przemysłu tekstylnego na terenie miasta. Później uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których malowali flagi swoich krajów lub inne elementy związane z projektem. Ich twórczość została uwieczniona, gdyż mieli możliwość  zaprezentować ją podczas wywiadu na temat  projektu w lokalnej telewizji. Po inspirujących warsztatach udaliśmy się do miejskiego ratusza, gdzie przywitał nas burmistrz Almelo. Zachwyceni osobowością burmistrza oraz architekturą budynku udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Nasz ekscytujący pobyt w Holandii zakończył się wizytą w miejscowym muzeum. 

    Piąty dzień naszego pobytu rozpoczął się bardzo wcześnie, gdyż uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w lekcjach w szkole Lise Meitner Gymnasium w Neuenhaus. Mieliśmy przyjemność obserwować lekcje języka angielskiego, łaciny i  fizyki. Poznaliśmy grono pedagogiczne tejże szkoły. Pani dyrektor wraz z pozostałymi nauczycielami wyrazili swoje zadowolenie z realizacji naszego projektu. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie najciekawszych miejsc w Neuenhaus -  jednym z nich była wizyta w ratuszu miasta, gdzie zostaliśmy przywitani przez samego burmistrza, który  nie omieszkał wspomnieć o  długoletniej współpracy z Zelowem oraz wyraził potrzebę kontynuowania tej tradycji przez młode pokolenia. Stamtąd udaliśmy się do fabryki WKS, która ma swoje oddziały w siedmiu krajach i zatrudnia około 500 pracowników, w tym około 180 w Niemczech. Firma WKS między innymi przeprowadza kontrole jakości materiałów, wykonuje testy laboratoryjne, zajmuje się również usuwaniem wszelkich mankamentów występujących w tkaninach i ubraniach oraz stanowi bazę magazynów i pralni chemicznych.

Ostatni dzień pobytu zakończył się wspólną kolacją z rodzinami goszczącymi uczestników projektu.

Nasza inspirująca wycieczka zakończyła się 8 listopada. Pełni pomysłów do dalszych działań nie tylko związanych z projektem, powróciliśmy do Zelowa o godzinie 20.30. Kolejne międzynarodowe spotkanie projektowe zostało zaplanowane w naszym mieście w czerwcu 2018 roku.

                                                     Opracowała: Kamila Boczkiewicz, szkolny opiekun projektu