Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2018_2019/czech oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

SPOTKANIE Z CZESKIM PISARZEM W IZBIE PAMIĘCI

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 2018_2019/czech oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

   Nasza szkoła gościła pisarza z Czech pana Petra Pazdery Payna. Spotkał się on z uczniami klas licealnych. Podczas tego spotkania przeprowadził swoisty warsztat dotyczący porównania tłumaczeń tekstów na język czeski i polski. Wskazał na różnice fonetyczne i słownikowe. Nawiązał też do swojej działalności opozycyjnej i podzielił się refleksjami na temat tego, jakie zmiany obserwuje w rzeczywistości polskiej.

   Spotkanie, które jest wynikiem współpracy z panią prezes Stowarzyszenia Czechów w Polsce Wierą Pospiszył, zorganizowała dla klas 1,2 i 3  liceum pani Róża Pawlak –Skrok.     

{gallery}2018_2019/czech{/gallery}

WYKŁAD NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

    17.10.2018r. dr Piotr Kilańczyk wygłosił w Izbie Pamięci wykład na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Dr Kilańczyk w swoim wystąpieniu przypomniał nam, jak ważnym dniem dla narodu polskiego jest 11 listopada. W prawie  domowej atmosferze dowiedzieliśmy się, że wielu było  bohaterów tego wydarzenia. O niektórych nie zawsze pamiętamy, między innymi jest to Ignacy Jan Paderewski – działacz niepodległościowy i wybitny pianista. To właśnie dzięki niemu Amerykanie w Traktacie Wersalskim w 13 punkcie domagali się zgody stron traktatu na utworzenie niepodległego państwa polskiego.

    Wykład ten skłonił uczniów do refleksji nad historią naszego kraju, do zadumy nad tymi, którzy poświecili życie w imię wolności. Uświadomił również uczniom, jak duże znaczenie ma 11 listopada dla wszystkich Polaków i z jakimi wydarzeniami się wiąże.

Dziękujemy za tak ważną lekcję.

Nikola Bednarek 2b LO

SPOTKANIE Z POWIATOWYM RZECZNIKIEM PRAW KONSUMENTA

    W grudniu 2017 r. w Izbie Pamięci odbyło się spotkanie młodzieży klas maturalnych z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Bełchatowie - panem Piotrem Porzeżyńskim.

    Tematem były prawa konsumenta i ich ochrona a celem - pogłębienie wiedzy z zakresu edukacji konsumenckiej. Rzecznik przeprowadził ciekawe zajęcia, w których uczniowie mogli zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności dotyczącą tej problematyki.

WSPÓLNE KORZENIE

   Podczas spotkania w Izbie Pamięci mieliśmy okazję poznać wspólne korzenie języka i kultury Polaków i Czechów podczas ciekawej prelekcji, którą wygłosił pan Petr Staněk, nauczyciel i językoznawca z Czech.

   Nasz gość mówił w języku czeskim, ale większość z nas świetnie rozumiała sens  jego wystąpienia. Pomocą służyła pani Wiera Pospiszył, Przewodnicząca Stowarzyszenia Czechów w Polsce, która podjęła się tłumaczenia słów prelegenta. Pan Staněk wzbogacił swoje wystąpienie filmami pokazującymi ciekawe miejsca w Czechach. Młodzież zadawała pytania i pozostała po spotkaniu, aby porozmawiać z czeskim nauczycielem, który okazał się ciekawym i bardzo sympatycznym człowiekiem.

   Spotkanie w ramach Wieczorów Kulturalnych  w Izbie zorganizowały panie Jersak , Pawlak-Skrok i Anglart –Figas , które współpracują ze stowarzyszeniem Czechów w Polsce. Zapraszamy na kolejne Wieczory Kulturalne w ZSO.

NIECODZIENNI GOŚCIE W IZBIE PAMIĘCI

  W powiecie bełchatowskim w dniach od 16 do 20 września przebywała grupa uczniów wraz z opiekunami z partnerskiego powiatu Berchtesgaden w Niemczech.

  Raz w roku niemieccy uczniowie goszczą w tym regionie. Zwiedzają najciekawsze zakątki powiatu, zapoznają się z charakterem regionu, lokalną historią, kulturą i gospodarką. Dlatego w tym roku młodzi ludzie trafili do Zelowskiej Izby Pamięci, gdzie przybliżono im historię i specyfikę naszego miasta. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, nasi goście najpierw obejrzeli krótką prezentację o historii Zelowa w języku niemieckim, a następnie mogli zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami w Izbie.

Beata Jersak, Róża Pawlak - Skrok, Dorota Figas

 

CZESI W IZBIE PAMIĘCI

Uwaga, uwaga

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zelowie i Stowarzyszenie Czechów w Polsce

zapraszają

małych i dużych na ciekawą lekcję czeskiego oraz krótki wykład o sławnych Czechach.

Czekamy w środę, tj. 20 września o 17.30 w Izbie Pamięci - drugie piętro sala nr 26.