SPOTKANIE Z POWIATOWYM RZECZNIKIEM PRAW KONSUMENTA

    W grudniu 2017 r. w Izbie Pamięci odbyło się spotkanie młodzieży klas maturalnych z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w Bełchatowie - panem Piotrem Porzeżyńskim.

    Tematem były prawa konsumenta i ich ochrona a celem - pogłębienie wiedzy z zakresu edukacji konsumenckiej. Rzecznik przeprowadził ciekawe zajęcia, w których uczniowie mogli zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności dotyczącą tej problematyki.

WSPÓLNE KORZENIE

   Podczas spotkania w Izbie Pamięci mieliśmy okazję poznać wspólne korzenie języka i kultury Polaków i Czechów podczas ciekawej prelekcji, którą wygłosił pan Petr Staněk, nauczyciel i językoznawca z Czech.

   Nasz gość mówił w języku czeskim, ale większość z nas świetnie rozumiała sens  jego wystąpienia. Pomocą służyła pani Wiera Pospiszył, Przewodnicząca Stowarzyszenia Czechów w Polsce, która podjęła się tłumaczenia słów prelegenta. Pan Staněk wzbogacił swoje wystąpienie filmami pokazującymi ciekawe miejsca w Czechach. Młodzież zadawała pytania i pozostała po spotkaniu, aby porozmawiać z czeskim nauczycielem, który okazał się ciekawym i bardzo sympatycznym człowiekiem.

   Spotkanie w ramach Wieczorów Kulturalnych  w Izbie zorganizowały panie Jersak , Pawlak-Skrok i Anglart –Figas , które współpracują ze stowarzyszeniem Czechów w Polsce. Zapraszamy na kolejne Wieczory Kulturalne w ZSO.

NIECODZIENNI GOŚCIE W IZBIE PAMIĘCI

  W powiecie bełchatowskim w dniach od 16 do 20 września przebywała grupa uczniów wraz z opiekunami z partnerskiego powiatu Berchtesgaden w Niemczech.

  Raz w roku niemieccy uczniowie goszczą w tym regionie. Zwiedzają najciekawsze zakątki powiatu, zapoznają się z charakterem regionu, lokalną historią, kulturą i gospodarką. Dlatego w tym roku młodzi ludzie trafili do Zelowskiej Izby Pamięci, gdzie przybliżono im historię i specyfikę naszego miasta. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, nasi goście najpierw obejrzeli krótką prezentację o historii Zelowa w języku niemieckim, a następnie mogli zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami w Izbie.

Beata Jersak, Róża Pawlak - Skrok, Dorota Figas