PROJEKT ERASMUS+

 W dniach 2-7 czerwca br. w miejscowości Almelo  (Holandia) odbyło się już ostatnie IV spotkanie międzynarodowe w ramach realizacji projektuErasmus+ pt„Elastic-Innovation through the textile industry in the past, present and future”.  W wymianie wzięło udział 5 uczniów liceum (Nikola Bednarek, Weronika Łabencka, Marta Płócienniczak, Piotr Karolczyk, Jakub Marynowski)  i dwie  opiekunki a jednocześnie koordynatorki projektu w naszej szkole - Kamila Boczkiewicz i Marta Świerczyńska.

Read more ...

TAKI POKAZ MODY TYLKO W ZSO

    W dniu 20 marca o godz.11.00 na Placu Dąbrowskiego w Zelowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Praw Człowieka w Zelowie wykonali brawurowy pokaz mody zmieniającej się na przestrzeni wielu dekad. Odważne stylizacje były wynikiem uczniowskich poszukiwań nieco zakurzonych strojów naszych wielbiących modę mam czy babć. Oryginalne stroje z lat 60 - tych lub 70 - tych wszystkim przypadły do gustu i okazały się być obecnym must have. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu pt.„Elastic-innovation in the textile industry in the past, present and future” realizowanego przez uczniów klas II i III liceum.

III SPOTKANIE PROJEKTOWE ERASMUS+

   W dniach 23-28 września br. w miejscowości Valasske Klobouky (Czechy) odbyło się już III spotkanie międzynarodowe w ramach projektu Erasmus+ pt. „Elastic-Innovation through the textile industry In the past, present and future”.  W wymianie wzięło udział 5 uczniów liceum i dwoje opiekunów.

    W miasteczku Valasske Klobouky grupy z Polski, Holandii, Niemiec i Czech  zwiedziły Urząd Miasta, Muzeum Miasta, tamtejszą szkołę średnią, firmę OrtoPlus produkującą obuwie medyczne, rodzinną firmę wyrabiającą ręcznie łapcie, jak również firmę Groz –Beckert wytwarzającą igły do szycia. Realizując program spotkania, grupy zwiedziły miejscowość Zlin, a w niej willę, w której mieszkał  słynny  założyciel firmy i producent obuwia - Thomas Bata, jego biuro-wieżowiec oraz Muzeum Przemysłu Obuwniczego. Młodzież brała także udział w zajęciach i warsztatach tekstylnych przygotowanych w Gimnazium w Valasske Klobouky.

    Wyjazd był okazją nie tylko do poznania nowych miejsc, nowych ludzi, zacieśniania kontaktów między młodzieżą z pozostałych  grup..Był także formą wypoczynku a przede wszystkim dawał możliwość do posługiwania się na co dzień językiem angielskim.

SPOTKANIE Z PANIĄ KRYSTYNĄ PAPUGĄ- ERASMUS+

    W ramach realizacji projektu pt. „ Elastic- innovation in the textileindustry in the past, present and future” w dniu 6 listopada 2018 roku odbyło się spotkanie z panią Krystyną Papugą, która była nauczycielką plastyki w naszej szkole i znana jest  społeczności zelowskiej jako wybitna artystka specjalizująca się w tworzeniu tkanin artystycznych, w tym gobelinów. Wiele z nich znajduje się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą, między innymi w Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii i Niemczech. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Aby ciekawiej przedstawić własną wizję, wełnę najczęściej barwi sama, ponieważ, jak twierdzi,  kolor odgrywa istotną rolę. Używa go na zasadach ostrych kontrastów, jak i bliskich pokrewieństw.

Read more ...

ERASMUS W ZELOWIE

    W dniach 4-9 czerwca 2018 odbyło się II spotkanie projektowe programu ERASMUS+. Na spotkaniu gościliśmy delegacje z trzech krajów: Holandii, Czech i Niemiec. W ramach realizowanego projektu  Elastic-Innovation through the textile industry in the past, present and future uczniowie z wymienionych krajów przeprowadzają badania związane z historią, teraźniejszością i przyszłością przemysłu tekstylnego. Podczas wizyty w Zelowie uczniowie wraz z ich opiekunami aktywnie uczestniczyli w różnych zadaniach przygotowanych przez gospodarzy.  Program spotkania zawierał wiele ciekawych punktów, w tym wizytę w Urzędzie Miasta i oficjalne przywitanie młodzieży przez Panią Burmistrz Urszulę Świerczyńską Po przywitaniu delegacje miały okazję wysłuchać prezentacji o Zelowie przygotowanej przez panią Olenę Krawczuk-Chojnacką. Po wizycie w urzędzie odbyła się wycieczka prezentująca najbardziej rozpoznawalne  miejsca w Zelowie. Tego samego dnia w ramach integracji młodzieży odbyło się ognisko przy szkole.

Read more ...