27 lipca czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku i Wielka opozycja Marsa!

27.07.2018 roku czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca, czyli jedno z najciekawszych, jeżeli nie najciekawsze zjawisko astronomiczne w 2018 roku! Będzie to jednocześnie pierwsza od 3 lat okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca w Polsce. Będzie to najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku! Potrwa ono aż 1 godzinę, 42 minuty.

To jednak nie wszystko, bowiem tego samego dnia dojdzie do pierwszej od 15 lat Wielkiej opozycji Marsa! To niewyobrażalne, że będzie mieć ona miejsce dokładnie tego samego dnia, co wyżej wspomniane całkowite zaćmienie Księżyca!

Jeżeli będą sprzyjające warunki atmosferyczne (bez burzy, deszczu) zapraszamy w tym dniu od godziny 20.30

do obserwatorium Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie.

 

Przebieg zaćmienia:
Początek zaćmienia półcieniowego: 19:13 czasu polskiego
Początek zaćmienia częściowego: 20:24 czasu polskiego
Początek zaćmienia całkowitego: 21:30 czasu polskiego
Maksymalna faza zaćmienia 100%: 22:22 czasu polskiego
Koniec zaćmienia całkowitego: 23:14 czasu polskiego
Koniec zaćmienia częściowego: 00:20 czasu polskiego
Koniec zaćmienia półcieniowego: 01:31 czasu polskiego

Drugim zjawiskiem, o którym wspomnieliśmy we wstępie jest Wielka opozycja Marsa. Zjawiskiem opozycji określa się moment, gdy dany obiekt znajduje się najbliżej Ziemi w danym roku i jednocześnie usytuowany jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Moment największego zbliżenia danego obiektu do Ziemi powoduje, że w tym czasie panują najlepsze warunki do jego obserwacji. Wskazać wypada, że w przypadku Czerwonej Planety ma to miejsce średnio co dwa lata,  do wielkiej opozycji dochodzi z kolei co 15-17 lat. 

Po pierwsze 27.07.2018 r. Mars podczas opozycji zbliży się do Ziemi na odległość 57,7 mln km. Dla porównania podczas aphelium (największe oddalenie) planeta oddala się od Ziemi za sprawą wysoce ekscentrycznej obity na odległość około 101 mln km. Z kolei średnia odległość dzieląca Marsa od Ziemi to 78 mln km. Po drugie jego maksymalna jasność wyniesie -2,8 mag. Czerwona planeta stanie się jaśniejsza nawet od Jowisza podczas opozycji! Warto również zaznaczyć, że Mars znajdzie się stosunkowo blisko Księżyca, co powoduje, że na nocnym niebie obejrzymy jednocześnie koniunkcję tych obiektów. 

Źródło: Astronomia24

ZA NAMI KOLEJNE JUŻ SPOTKANIE Z SERII „NOC Z …” W ZSO ZELÓW

    1 grudnia 2017 r odbyło się kolejne już spotkanie z serii „Noc z …” pt. „Sztuczny satelita – ISS” organizowane w ramach dwóch projektów edukacyjnych realizowanych w naszej szkole: ARiSS (Amateur Radio on the International Space Station)  AMATORSKIE RADIO NA MIĘDZYNARODOWEJ STACJI KOSMICZNEJ oraz projektu LOKALNE I GLOBALNE WYZWANIA EKOLOGICZNE.

    Plan spotkania przewidywał:               

Read more ...

ZWIEDZANIE OBSERWATORIUM

Uprzejmie informujemy, że Obserwatorium Astronomiczne

przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zelowie

w roku szkolnym 2017/2018

dostępne jest dla osób chętnych 

poniedziałek od 11:30 do 13:30 – oprowadzającym jest  mgr Jarosław Twardowski

 

Prosimy o wcześniejsze uzgodnienie i ustalenie terminu pod numerem telefonu 44 634 11 70  przynajmniej na minimum trzy dni przez planowanymi odwiedzinami.

Minimalna liczba zwiedzających to 5 osób. W przypadku grup przekraczających 12 osób - nastąpi ich podział.

                                                                                                  Opiekun Obserwatorium przy ZSO w Zelowie

                                                                                    mgr Agnieszka Stępnik 

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "PYTANIE DO ASTRONAUTY NA MIĘDZYNARODOWEJ STACJI KOSMICZNEJ"

  1. Organizatorem konkursu są trzy szkoły: Gimnazjum Publiczne w Buczku, Zespół   Szkół Ogólnokształcących w Zelowie i  I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza  Kościuszki w Łasku wspólnie z Sekcją Łączności Towarzystwa Sportu i Rekreacji   "Jupiter" przy Elektrowni Bełchatów
  2. Wszelkie dodatkowe pytania w sprawie konkursu można uzyskać pod    nr tel.  43 677 40 24, osoba do kontaktu: Małgorzata Lipińska
  3. Celem konkursu jest wybranie 15 pytań, które uczniowie będą zadawali astronautom znajdującym się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS podczas łączności wiosną 2018 r. (termin wyznaczy NASA).

    Read more ...

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA ARISS W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM

Dnia 14 października 2017 roku, w Ostrowie Wielkopolskim, odbyła się już VII  Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Uczestniczyli w niej między innymi uczniowie z Zespołu  Szkół Ogólnokształcących w Zelowie wraz z opiekunami Panią Wiolettą Szczepańską i Agnieszką Stępnik, uczniowie i ich opiekunowie ze  Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Buczku i I Liceum Ogólnokształcącego  im. Tadeusza Kościuszki w Łasku.

Wyruszyliśmy już o 6:00 spod budynku ZSO w Zelowie, a wróciliśmy po uroczystym zakończeniu Konferencji, około 21:00.

Program ogólny konferencji przewidywał:

- Udział polskich naukowców w badaniach Kosmosu i w Kosmosie
- Wymiana doświadczeń z uczestnikami programu
- Kim są krótkofalowcy…
- Co to jest ARISS i czym się zajmuje
- Jak wziąć udział w programie ARISS
- Jak przygotować program edukacyjny
- Możliwości i propozycje praktycznych działań edukacyjnych
- Inne programy i formy działań edukacyjnych związane z Kosmosem oraz STEM
- Inspiracje do działań edukacyjnych we własnym środowisku

W rzeczywistości działo się znacznie więcej, chociażby o godzinie 12:00 byliśmy świadkami lotu balonu stratosferycznego, na którym umieszczono nadajnik radiowy, dzięki czemu mogliśmy na bieżąco śledzić trasę jego lotu. W trakcie trwania konferencji nawiązano na żywo połączenia z astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania.

WIZYTA DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BUJNACH SZLACHECKICH W OBSERWATORIUM

Dnia 16 października 2017 r, dzieci wraz z rodzicami i panią Aurelią Muśkiewicz ze Szkoły Podstawowej im. mjra H. Sucharskiego w Bujnach Szlacheckich zwiedzali Obserwatorium Astronomiczne przy ZSO w Zelowie.

Na tarasie z wykorzystaniem teleskopu i lunety obserwowali wieżę kościelną i jej zegar. Przez specjalny filtr mogli zobaczyć Słońce oraz nauczyć się obsługi sprzętu: sterowali teleskopem lx 200 czy poruszali i przesuwali kopułą obserwacyjną. Oprowadzającym po Obserwatorium oraz klasopracowni była Pani Agnieszka Stępnik.

NASZA UCZENNICA NA YOTA 2017 W LONDYNIE

Dnia 8 sierpnia 2017 r, uczennica naszego Liceum Ogólnokształcącego w Zelowie  – Ola Pokorskareprezentowała Polskę na tygodniowym wyjeździe do Londynu na YOTA 2017. Wraz z nią udział w tym spotkaniu wzięli:  Bartek SQ6ILS (32l. – lider grupy, Wrocław) i Patryk SQ7PEL (17l. Łódź).

Było to spotkanie 80 młodych ludzi z 30 krajów świata. Traf chciał, że w ostatniej chwili zwolniły się miejsca i Ola mogła reprezentować nasz kraj i zdobyć doświadczenie przed kolejnym połączeniem radiowym z astronautą, które odbędzie się na wiosnę 2018 roku w Buczku.

Do łączności doszło we wtorek 8 sierpnia 2017 r o godzinie 20:38 (start przygotowań do łączności odbył się 19:30 UTC).

Brawo Ola !!!  Oby tak dalej  :)

WYKŁAD PANA KRZYSZTOFA POKORSKIEGO

Dnia 15 września 2017 r, w ramach projektu ARISS, w klasopracowni nr 27 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zelowie został zaprezentowany sprzęt mający posłużyć do nawiązania łączności z astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISSPan Krzysztof Pokorski wygłosił również bardzo ciekawy wykład połączony z prezentacją multimedialną  o tym, co nasz czeka na przełomie lutego – czerwca 2018 roku w Buczku.

W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas I i III liceum oraz osoby zainteresowane i  związane z projektem.

W prezentacji samego sprzętu pomogli również panowie: Robert Wilczek i Maciej Haładus SP7ROH w ramach wolontariatu pracowniczego PGE, za co również serdecznie dziękujemy.

ABSOLWENCI LICEUM W OBSERWATORIUM

W sobotę, 10 czerwca 2017 roku, od godziny 16:00 do godziny 18:00 otwarte było Obserwatorium dla absolwentów naszego Liceum, którzy odwiedzili naszą szkołę w ramach obchodów 60 - lecia Liceum. W tym czasie prowadzone były obserwacje na tarasie. Absolwenci z zainteresowaniem  zwiedzali również obserwatorium wraz z kopułą, stacją bolidowską, największym teleskopem LX 200 i pozostałymi mniejszymi. W sumie odwiedziło nas około 50 absolwentów, za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne odwiedziny w obserwatorium.   

 

PRZEDSZKOLAKI W OBSERWATORIUM

Dnia 19 maja 2017 roku, o godzinie 10:35 w Obserwatorium Astronomicznym przy ZSO w Zelowie odbyło się spotkanie z grupą przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 4 w Zelowie im. Jana Brzechwy. Grupa liczyła około 20 dzieci  i dwóch opiekunów. Na tarasie prowadzone były obserwacje wieży kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej a także  okolicy. Najmłodsi zobaczyli stację bolidowską, wszystkie teleskopy wraz z największym LX 200. Nauczyli się również obsługi oraz zasad działania kopuły i pilota, który zdalnie steruje teleskopem LX 200.

SZUS O CZÓŁENKO W OBSERWATORIUM

W niedzielę, 26 marca 2017 roku, z okazji II ZELOWSKIEGO SZUSU O CZÓŁENKO gościliśmy w Obserwatorium około 50 osób. Prowadzone były wtedy obserwacje Słońca oraz okolicy z naszego tarasu widokowego. Goście mogli zobaczyć sprzęt oraz nasz największy teleskop LX 200 a także STACJĘ BOLIDOWSKĄ.