AKTUALNOŚCI

Wycieczka po Ziemi Łódzkiej

Dnia 24. 05. 2019r., w ramach projektu „Działania ekologiczne na rok 2019”, dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie odbyła się wycieczka autokarowa do rezerwatu przyrody „Niebieskie Źródła" i Skansenu rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. 

 Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy były Groty Nagórzyckie razem z przewodnikiem udaliśmy się do wnętrza grot, gdzie zwiedzaliśmy je wraz z ekspozycjami ukazującymi stosowne tu niegdyś techniki wydobywcze i legendarnych lokatorów tych czeluści. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika, które zostały podkreślone odpowiednimi dźwiękami, co stworzyło niepowtarzalny klimat. 

 Z grot pojechaliśmy do Skansenu Rzeki Pilicy, gdzie zwiedziliśmy ekspozycję pod nazwą „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”, której najważniejszym elementem jest drewniany młyn wodny. Obejrzeliśmy również stylową galerię ponad 30 kamieni młyńskich pochodzących z nieistniejących już młynów z dorzecza Pilicy. 
Ciekawostką dla wszystkich uczestników było z pewnością poznanie pilickich militarii. Dzieci podziwiały prezentowane eksponaty, które zostały wydobyte z rzeki. 
Ostatnim punktem naszej wycieczki był rezerwat przyrody nieożywionej położony w dolinie Pilicy „Niebieskie Źródła”. Podziwialiśmy jedyne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Uczniowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z przecudnymi zjawiskami przyrody. Obserwowali ptaki oraz bogatą szatę roślinną.
Wszyscy uczestnicy z zachwytem podziwiali piękno natury, co z pewnością wpłynie na nabycie większego szacunku do otaczającej nas przyrody.